دعوای زناشویی

هنگامی که شما در یک رابطه هستید، مشاجرات به قلمرو شما می آیند. چه این دعوا بخاطر عدم توانایی او در پایین قرار دادن صندلی توالت باشد یا اهانت او بخاطر ریزش موی شما، ما همگی کینه و غرض های خود را داریم.

و هیچکدام دوست نداریم برای چیزهای کوچک (گاهی حتی برای مسائل بزرگتر) عرق بریزیم. انجام این کار خیلی ساده تر از گفتن آن است. بنابراین در اینجا رازهای پایان دادن به یک بحث و مشاجره زناشویی را در اختیار شما قرار می دهیم.

نفس عمیق

۱. چند نفس عمیق جدی بکشید.

هنگامی که احساس می کنید چیزی راه نفس شما را سفت گرفته است بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است. روانشناس جکی کیبلر می گوید‌: “مشاجرات می توانند پاسخ جنگ یا گریز ما را آغاز کنند، و ما را تحت تأثیر آدرنالین قرار دهند.” – هنگامی که شما احساس یک فشار انرژی یا ناراحتی در معده تان دارید. نفس عمیق اکسیژن را به مغز شما باز می گرداند و به شما اجازه می دهد با وضوح بیشتری در مورد وضعیت فکر کنید.

زمان و مکان پراکنده شدن

۲. به یکدیگر زمان و مکان پراکنده شدن بدهید.

زمان استراحت فقط برای کودک ۴ ساله شما نیست – استراحت می تواند برای شما وشریک زندگیتان هم شگفت انگیز باشد. دکتر نیکی مارتینز، روانشناس و مشاور حرفه ای بالینی می گوید: “این امر به هر فرد زمانی برای آرام شدن، تأمل کردن و برگشتن به ابتدای آرامش و افکار روشن تر می دهد”. همچنین برای فروکش کردن یک مسئله هم مناسب است. بالش را هدف قرار دهید وقتی که از درگیر شدن در مشاجره ای که شما هنوز آن را به طور کامل پردازش نکرده اید بسیار ناراحت هستید. ملرتینز می گوید: “معمولاً، در صبح، موضوعات خیلی مهم به نظر نمی رسند.”

گوش دادن

۳. واقعاً به آنچه شریک زندگیتان می گوید گوش دهید.

هنگامی که همه شما می خواهید این کار را انجام دهید، سخت است که به شریک زندگیتان میکروفون بدهید. اما کارشناسان می گویند این استراتژی برای هر دوی شما فوق العاده است. دکتر پولت کوفمن شرمن، روانشناس پیشنهاد می دهد: “به جای اینکه تا زمانی که می توانید هدفتان را بسازید نفس خود را نگه دارید، به راستی گوش دادن را امتحان کنید و آنچه را درباره موقعیت درک می کنید به او منعکس نمایید. به این ترتیب، او شما را تصدیق خاوهد کرد و به احتمال بیشتری آران می شود و به شما گوش می دهد.” این به این معنا نیست که شما باید احساسات یا نیازهای خود را رها کنید، اما این به شریک زندگیتان یادآوری خواهد کرد که شما او را دوست دارید و برایش احترام قائلید.

رفتار

۴. درباره اینکه رفتارهای او چه احساسی در شما ایجاد می کند بحث کنید.

مجهز به بصیرت و آگاهی، برگردید و سهم خود را از وضعیت بپزیرید. به خصوص زمانی که شما فقط متفکرانه شریک زندگیتان را شکست داده اید، خانم یا آقا هیچ انتخابی ندارد اما مؤدبانه همان را انجام می دهد. دکتر مایک داو، روان درمانگر توضیح می دهد: “وجود افراد واقعاً خوب هستند وقتی که شما به آن ها یک گام مثبت، خاص و عملی بدهید تا به شما کمک کنند،” بنابراین از  “تو هرگز موقعیت منو در نظر نمی کیری” به “چیزی که واقعاً بهم کمک می کنه اینه که اگه دیشب وقتی من سر کار بودم شما ظرفا رو می شستی من مجبور نبودم وقتی رسیدم خونه انجامش بدم” تبدیل می شوید.

سازش و مصالحه

۵. کار را به سمت سازش و مصالحه پیش ببرید.

به یاد داشته باشید: حتی پایدار ترین روابط شامل برخی از بده بستان ها هستند. دکتر کوفمن می گوید:‌ “به جای تمرکز روی برنده شدن در بحث، سعی کنید در نظر بگیرید چگونه می توانید به توافق برسید و میانه رو باشید. قرار دادن نیازهای رابطه بالاتر از نیازهای فردی می تاوند هر بحث و دعوایی را خاتمه دهد.” راه آسان دیگر در نظر گرفتن سازش و مصالحه است: صبر کنید و درباره عواقب ادامه بحث و مشاجره فکر کنید. درباره زندگی مشترکان، خاطراتی که دارید و آینده ای که می خواهید فکر کنید. شستن آن ظرف ها آنقدر مهم به نظر نمی آید. درست است؟

  • 1,194 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی