مستندهای برتر 2017

 

در کنار فیلم های پرقدرت اکشن – حادثه ای، کمدی و درام برجسته، چیدمانی از مستندهای برتر ۲۰۱۷ ، این سال را به به یک سال سینمایی استثنایی تبدیل کرده اند. خواه با تمرکز بر مواجهه ی روزمره شهروندان با معضلات جهانی، مبارزه با بی عدالتی، یا هنرمندان منحصر بفردی که با مرگ دست و پنجه نرم می کنند، این ویژگی ها چشم اندازهای چشمگیر بینندگان را به زندگی و جهان دیگر، و همچنین مسائل پیچیده بزرگ و کوچک فراهم می آورد.

بیان جسورانه ی این نوع فیلم ها، نه تنها برای روایت های فریبنده، بلکه برای روش های جدید بازگویی خود قابل توجه هستند. در انجام این کار، آنها پرماجرایی و جذابیت داستان هایشان را محک می زنند، و بار دیگر نشان می دهند که هیچ چیزی کاملاً به مبهوت کنندگی و روشنی یک داستان واقعی که خوب بازگو می شود وجود ندارد.

 

۱۰- RAT FILM ، فیلم موش

مدتهای طولانی است که بالتیمور با موشها مشکل دارد. برخلاف عنوان آن، اگرچه، فیلم موش ها فقط یک بررسی دقیق و شخصی از آن جوندگان نیست؛ در عوض، دهمین فیلم از مستندهای برتر ۲۰۱۷ تحقیقی است که روابط سرسام آور آنها با محیطشان را بررسی می کند.

۹- ICARUS ، ایکاروس

به نظر می رسد همه آن ها، جز دونالد ترامپ، این را می دانند که ولادیمیر پوتین با قوانین بازی نمی کند، و تأیید اضافی از این واقعیت آشکار از حسن نیت ایکاروس می آید، یک مستند منحصر بفرد Netflix مملو از افشاگری های ترس آور درباره شرارت ورزشی روسیه.

۸- SPETTACOLO

در منطقه کوچک توسکانی ایتالیا، ساکنان مونتیچییلو (Monticchiello) سالانه غیر معمول ترین مراسمات را دارند : آنها نقشی را با درخشش خود در زندگیشان بازی می کنند. Spettacolo اثر کارگردانان جف مالمبرگ و کریس شلن، یک حساب جالب از آن پروژه سالانه است، که به لطف یک نسل جوان که نسبت به بزرگان کمتر علاقمند به حفظ آن هستند، نه تنها مشکلات لجستیکی شامل این تلاش (نوشتن اسکریپت ها، ساخت مجموعه ها، پی ریزی و تمرین) بلکه ضعیف بودن خود سنت را ردیابی می کند.

۷- TROPHY ، جایزه

با استفاده از کشتار ۲۰۱۵ سیسیل و شیر به عنوان نقطه شروع آن، کارگردانان شائول شوارتز و کریستینا کلوزایو موضوع شکار بازی بزرگ را از زوایای مختلف با جایزه بررسی می کنند.

۶- THE B-SIDE : ELSA DORFMAN’S PORTRAIT PHOTOGRAPHY

در ششمین فیلم از مستندهای برتر ۲۰۱۷ ، عکاس پرتره Elsa Dorfman ، ارول موریس نگاه همدلانه و کنجکاو خود را بر روی السا دورفمن آموزش می دهد. دورفمن یک عاشق عکاسی ماساچوست که ادعای او برای شهرت، استفاده وی از یک دوربین ۲۰×۲۴ پولاروید منسوخ شده برای پرتره های بزرگ بوم از موضوعات روزمره و معروف بود – از جمله دوست نزدیک او، شاعر آلن گینسبرگ.

۵- ONE OF US ، یکی از ما

در یکی دیگر از مستنهای برتر ۲۰۱۷ به نام یکی از ما ، دشواری فرار از بنیادگرایی مذهبی در جزئیات دلخراش اول شخص به تصویر کشیده می شود. مستند تمام عیار هایدی اوینگ و راشل گریدی در مورد سه جوان است که تلاش می کنند جامعه یهودی Hasidic نیویورک را ترک کنند.

۴- THE DEATH AND LIFE OF MARSHA P. JOHNSON ، مرگ و زندگی مارشا پی. جانسون

مارشا پی. جانسون یک ساکن نیویورک بود که زندگی غم انگیز و کوتاه او در سال ۱۹۹۲ هنگامی که بدن او در رودخانه هادسون کشف شد، به پایان رسید. اگرچه پلیس مرگ وی را یک خودکشی دانست، مستند برجسته ی کارگردان دیوید فرانس چیز دیگری را استدلال می کند. به دنبال آن، ویکتوریا کروز فعال پروژه ضد خشونت، پرونده جانسون را دوباره باز می کند.

۳- EX LIBRIS : THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY ، لبرس سابق : کتابخانه عمومی نیویورک

در سن ۸۷ سالگی، فردریک وایزمن ادامه می دهد که یکی از حیاتی ترین مستندسازان سینما باشد، وقتی که آخرین اثر وی لبرس سابق را ثابت می کند، که نمایش گسترده ای از کتابخانه عمومی نیویورک را ارائه می دهد.

۲- CITY OF GHOSTS ، شهر ارواح

برای آخرین فیلم مستندش، زمین کارتل ۲۰۱۵ ،‌ متیو هینمن برای ارائه یک نگاه صمیمی و محبوب از جنگ علیه شبه نظامیان مواد مخدر منطقه، از مرز خطرناک مکزیکی-آمریکایی بازدید کرد. او دوباره خود را مستقیماً در مسیر خطرات شهر ارواح قرار می دهد، یک مطالعه تکمیلی از شجاعت زیر آتش بسیار زیاد، که فکر او را روی “رقه (Raqqa) در سکوت قتل عام می شود (RBSS)” متمرکز می کند. گروهی از “روزنامه نگاران شهروند” که متعهد به مستند نمودن حکومت وحشت داعش در شهر سوری خود یعنی رقه هستند.

۱- I CALLED HIM MORGAN ، من او را مورگان صدا کردم

در مستندهای برتر ۲۰۱۷ ، بی نظیر ترین آن I CALLED HIM MORGAN است. یک داستان غم انگیز از زندگی و مرگ نابهنگام، سوپر استار جاز، لی مورگان. شاهکار کارگردان کاسپر کالین نه تنها داستان زندگی لی بلکه همسرش هلن را ارائه می دهد، یک زن مسن تر و بشدت مستقل که قبل از ملاقات با لی روزهای سختی را گذرانده بود.

  • 1,604 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی