روغن زیتون

 

مصرف روغن زیتون با سیر رنده شده بهترین دارو در درمان دردهای روماتیسمی، عضلانی و عصبی است. به گفته دانشمندان، زیتون سیاه و رسیده سرشار از چربی و حدود ۹۰ درصد حاوی فسفر، پتاسیم، گوگرد، منیزیم، کلسیم، کلر، مس، آهن و منگنز است. محققان برای جلوگیری از ایجاد سنگ کیسه صفرا، مصرف روزانه یک قاشق روغن زیتون همراه با کمی آبلیمو یا یک عدد پرتقال را توصیه می کنند.

شواهد پزشکی حاکی از آن است که مصرف روغن زیتون و فرآورده های آن در کاهش فشار خون و پیشگیری از بیماری های مغزی و قلبی مؤثر می باشد.

رژیم غذایی مدیترانه ای که به غنی بودن، خوش ذائقه بودن و پر ویتامین بودن موادغذایی معروف و مشهور است، معمولاً از سبزی تازه، ماهی و البته روغن زیتون تشکیل شده است. یک ضرب المثل مشهور اسپانیایی می گوید روغن زیتون یک عامل سلامتی است. آمار هم مؤید این امر است. براساس آمار اسپانیایی ها و هم نژادهای آنان در بخش جنوب اروپا بسیار کمتر از اروپایی های شمالی و تا سه برابر کمتر در معرض خطر بیماریهای قلبی و سکته هستند. به نظر بیشتر مردم اسپانیا و مسلماً دانشمندان علوم تغذیه، این سلامتی و شادابی بیشتر مرهون استفاده وافر و غنی از روغن زیتون است.

بر پایه تحقیقات جدید، مصرف متناوب از روغن زیتون موجب ارتقاء و پیشرفت رشد استخوانی شده و در جلوگیری از سرطان سینه و راست روده کمک شایانی می کند. همچنین مصرف روغن زیتون از بین برنده آلزیمر و تقویت ارگان های بدن در برابر انواع و اقسام بیماریهاست.

کارشناسان می گویند استفاده از انواع مختلف روغن های آشپزی برای سلامتی بهتر است و یک مطالعه جدی نشان می دهد که استفاده مکرر از یک نوع روغن آشپزی نیز می تواند روی سلامتی انسان تأثیر بگذارد.

محققان اسپانیایی پی بردند که استفاده مکرر از یک نوع روغن آشپزی باعث افزایش فشار خون می شود در حالی که افرادی که از روغن های گوناگون استفاده می کنند، کمتر در معرض این خطر قرار دارند. کسانی که غذاهای درست شده با روغن آفتابگردان می خورند بیشتر در معرض افزایش فشار خون هستند در حالی که خوردن روغن زیتون به نظر می رسد چنین خطری ندارد. با تمام این اوضاف یافته ها نشان می دهد که استفاده مکرر از آن نیز ممکن است تأثیر مفیدش را خنثی کند.

  • 346 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی