تعادل هورمونزنانی که عادت های ماهیانه منظم دارند ممکن است ندانند که ” تعادل هورمون های آنها ” برای سلامت مطلوب لازم است. همه جا زنان، کتاب ها، مقالات و توییت هایی را می بینند که به آنها اصرار می کنند رژیم ها و درمان های “متعادل کننده هورمون” را امتحان کنند؛ با وعده های مختلف از احساس بهتر گرفته تا کاهش وزن آسانتر. این پیام ها فقط برای زنان یائسه، که بدن آنها به طور طبیعی استروژن کمتر تولید می کند، جذاب نیستند.

دکتر لورن استریچر، پروفسور بالینی دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه نورث وسترن و مدیر مرکز پزشکی جنسی و یائسگی در بیمارستان یادبود نورث وسترن در شیکاگو گفت، در حال حاضر عجیب نیست اگر ببینید که یک زن جوان ۳۰ ساله سالم به ماما یا متخصص زنان و زایمان خود می گوید : “می خواهم سطح استروژن و پروژسترون مرا اندازه گیری کنید.”

استریچر به بیمارانی که هنوز به دوره  یائسگی یا نزدیک آن وارد نشده اند می گوید که به استثناء علائم خاصی که نشان دهنده مشکل هورمون است، نگرانی در مورد “عدم تعادل” براساس تصورات غلط و اعتیاد به مواد مخدر هستند. استریچر نویسنده “نسخه جنسی: هورمون ها، سلامت و بهترین بهترین رابطه جنسی برای همیشه” به TODAY گفت : “نوسانات هورمون طبیعی است و در طول چرخه متفاوت است. بنابراین این حرف کاملاً پوچ است که چگونه باید هورمون های خود را برای احساس بهتر متعادل کنید.”

دکتر لی اس. میلهیسر مدیر برنامه پزشکی جنسی زنان در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در بخش زنان و زایمان اضافه کرد، در بیشتر موارد، تا زمانی که یک زن یک دوره منظم داشته باشد، دلیلی برای انجام درمان خاصی وجود ندارد اما متعادل بودن هورمون ها را توصیه می کنیم.

زنانی که هنوز به دوره  یائسگی یا نزدیک آن وارد نشده اند، برای سطوح سه هورمون کلیدی – استروژن، تستوسترون و پروژسترون – طبیعی است که در الگوهای سراسر عادت ماهیانه کم و زیاد شوند.

استریچر گفت، برای مثال، هنگامی که شما سطح تیروئید یک فرد را اندازه گیری می کنید، یک روزنه خاص از آنچه طبیعی است، وجود دارد. اما این برای استروژن و تستوسترون وجود ندارد. آنها ممکن است بسته به جایی که یک زن در عادت ماهانه است، پایین یا بالا باشند. و این کاملاً طبیعی است.

نگرانی های آزمایش دادن

هر دوی این کارشناسان در مورد آن شک داشتند که زنان سطح هورمون خود را در داروخانه ها و دیگر مراکز خارج از دفتر پزشکان بررسی می کنند یا خیر.

میلهیسر اضافه کرد، بسیاری از داروخانه های ترکیبی آزمایش بزاق را انجام می دهند، اما این یک روش قابل اعتماد برای بررسی سطح هورمون نیست.

او گفت : “اگر ما نیاز به اندازه گیری سطح هورمون در کسی داشته باشیم، از طریق خونشان اندازه گیری می کنیم، با تذیید این مطلب که در طول روز تغییراتی در سطح هورمون های هر فرد وجود دارد.”

علائمی که باید به آنها توجه کرد :

شرایط شناخته شده ای وجود دارند که مسائل مربوط به هورمون در زنان جوانتر را نشان می دهند. آنها عبارتند از :

  • سندرم تخمدان پلی کیستیک

زمانی ایجاد می شود که یک زن هورمون های مردانه بیشتری نسبت به حالت طبیعی تولید می کند. علائم عبارتند از: دوره های نامنظم، افزایش وزن، آکنه، موی صورت، درد لگن و ناباروری.

  • آمنوره هیپوتالاموس

فقدان یک دوره ماهیانه اغلب توسط زنان لاغر و فعال که بیش از حد ورزش می کنند، بیش از حد غذا می خورند و یا با استرس بیش از اندازه برخورد می کنند، تجربه می شود. این وضعیت، اغلب در بین ورزشکاران زن یافت می شود، زمانی اتفاق می افتد که هیپوتالاموس سیگنال هایی را ارسال نمی کند تا بدن تخمک گذاری کند.

به طور کلی، زنان باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند اگر :

  • عادت ماهیانه منظم ندارند،
  • رشد بیش از حد مو یا آکنه را تجربه می کنند،
  • در حال تلاش برای باردار شدن هستند و نمی توانند.

اینها همه نشان می دهد که هورمون آنها ممکن است نامتعادل باشد. پزشکی که سابقه بیمار را می داند، یک آزمایش یا تست خون انجام می دهد، و شاید به دنبال سونوگرافی برای تعیین وضعیت تخمدان بیمار باشد.

دستورالعمل “متعادل کردن هورمون”

هر دوی این پزشکان معتقدند هیچ روش علمی یا رژیم غذایی برای متعادل کردن هورمون ها وجود ندارد. اگر زنان جوان بخواهند سلامت هورمونی خود را بهبود ببخشند، بهتر است بر مدیریت استرس تمرکز داشته باشند. استرس می تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد و مسیر طبیعی بین غده هیپوفیز و تخمدانها را مختل کند، که می تواند مانع تخمک گذاری شده یا دوره های ماهیانه نامنظم به دنبال داشته باشد.

  • 630 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی