آلزایمر

 

بیماری آلزایمر حدود ۵ میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد، تعدادی که تا سال ۲۰۵۰ به ۱۳.۸ میلیون نفر خواهد رسید. در خفیف ترین شکل آن، وضعیت دژنراسیون سیستم عصبی با علائمی از جمله از دست دادن حافظه، گم شدن، تکرار سؤالات و چیزهای نادرست مشخص می شود – رفتارهایی که به طور کلی در طول زمان شدیدتر می شوند.

هنوز هم چیزهای بسیاری درباره علل آلزایمر وجود دارد که ما نمی دانیم، اما برخی عوامل مرتبط با افزایش خطر ابتلا به این بیماری وجود دارند. برای اکثر موارد، البته، افزایش خطر به این معنی نیست که یک فرد لزوماً به بیماری مبتلا می شود – فقط این که شانس بالاتر است.

در اینجا قصد داریم آنچه که علم درباره عوامل موثر بر خطر آلزایمر و کاهش شناخت می گوید به شما ارائه نماییم.

 

آلزایمر

 

سن

برخی عوامل خطر وجود دارد که نمی توانید کنترل کنید، مانند سن. به گفته مؤسسه ملی پیری، پس از ۶۵ سالگی هر پنج سال، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در فرد ۲ برابر است.

 

آلزایمر

 

ژنتیک

جهش های ژنتیکی به عنوان راهی برای درک اینکه چگونه آلزایمر در هر دو نوع دیررس و زودرس توسعه می یابد، به طور فزاینده ای در حال مهم شدن هستند. به گفته NIA، در مورد آلزایمر زودرس، که علایم آن در دهه ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ سالگی آشکار می شوند، بیماری توسط جهش های ژنتیکی در یکی از سه ژن که از یک والد به ارث برده می شوند، ایجاد می گردد. جهش ناشناخته ای وجود دارد که باعث بیماری دیررس می شود. اما برخی جهش های ژنی وجود دارند که خطر را افزایش یا کاهش می دهند.

 

آلزایمر

 

سابقه خانوادگی

به گفته انجمن آلزایمر، در حالی که ژنتیک می تواند نقش داشته باشد، محیط خانواده هم ممکن است مؤثر باشد. این سازمان اشاره کرد که اگر بیش از یک عضو خانواده بیماری داشته باشد، خطر ابتلا به آلزایمر افزایش می یابد. در مورد اینکه چگونه ژنتیک و محیط زیست فرد مربوط به خطر ابتلا به آلزایمر است، هنوز تحقیقات زیادی وجود دارد که باید انجام شود.

 

آلزایمر

 

ناراحتی های قلبی

به گفته NIA، برخلاف ژنتیک و سن، برخی از عوامل خطر قابل کنترل وجود دارد. مثلاً، مدیریت سایر شرایط بهداشتی – دیابت و بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، و کلسترول بالا – ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد. برای فهم این عوامل خطر، تحقیقات بیشتری لازم است و برخی از آزمایشات بالینی در حال انجام است، اما این ارتباطات این ایده را تقویت می کنند که هرچه برای قلبتان مفید است برای سر شما هم می تواند مفید باشد.

 

آلزایمر

 

ضربه به سر

به گفته انجمن آلزایمر، آسیب به سر به طور بالقوه با افزایش خطر ابتلا به این بیماری همراه است. این در بخشی از تحقیقات مشاهداتی است که سربازان جنگ جهانی دوم را شامل می شود. کسانی که آسیب متوسط یا شدید مغز در طول خدمت سربازی داشتند، بعداً در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل قرار داشتند. البته، محققان خاطر نشان کردند عوامل دیگری که در مطالعه مورد توجه قرار نگرفتند وجود دارد که ممکن است این ارتباط را تحت تأثیر قرار دهند. AA توصیه می کند استفاده از کلاه ایمنی، پوشیدن کمربند ایمنی برای کاهش شانس یک آسیب جدی مغز مهم است.

 

آلزایمر

 

سیگار کشیدن

چند انتخاب شیوه زندگی نیز می تواند به خطر ابتلا به آلزایمر کمک کند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر همراه است. محققان معتقدند این امر با عروقی ارتباط دارد که خون را در اطراف بدن و مغز ما حمل می کنند، همچنین در مواردی مانند سکته مغزی و بیماری قلبی دخیل هستند.

 

آلزایمر

 

دیگر عوامل غیر قابل پیش بینی می توانند خطر ابتلا به بیماری شما را کاهش دهند

رژیم غذایی، ورزش، فعالیت اجتماعی، و غیره، با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و کاهش شناختی مرتبط هستند. در حقیقت، چندین روش شگفت آور آسان وجود دارد که شما می توانید شانس خود را برای این بیماری کاهش دهید.

  • 489 بازدید

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تبلیغات متنی